м.Винники,вул.Галицька,20 Наша геолокація

т. 032 2295440, vynnyky_vykonkom@ukr.net

24.03.2017

Санітарно-просвітницька інформація про синдром «нездорової будівлі» та методи його профілактики

ЛМВ ДУ «Львівський Обласний Лаболаторний Центр МОЗ України» Грицюк Світлана Олександрівна інформує винниківчан про вплив забрудненого повітря на організм людини.

 

Людина не може прожити без їжі, води і кисню. Чисте повітря – ключ до здоров’я. Більшість жителів нашої країни проводять всередині будівель до 90% свого часу.

 

 

Всесвітня організація охорони здоров’я виділяє 2 групи порушень стану здоров`я людини, обумовлених впливом внутрішньожитлового середовища. Перша група має назву «захворювання, пов`язані із спорудами (BRI)». Вона включає у себе порушення стану здоров`я, етіологічно пов`язані з певними факторами у середині приміщення, наприклад виділенням формальдегіду з полімерних та деревоструганих матеріалів.

 

Після ліквідації шкідливого впливу симптоми захворювання, як правило, не зникають і процес відновлення може потребувати досить тривалого часу.

 

Друга група має назву «синдром хворої будівлі (SBS)». Вона включає гострі порушення стану здоров`я та дискомфорт, що виникають у конкретному приміщенні і майже повністю зникає при виході з цього приміщення. Синдром «хворої будівлі» включає в себе головний біль, подразнення очей, носа та органів дихання, сухий кашель, сухість та свербіння шкіри, млявість, нудоту, підвищену втомлюваність, підвищене сприйняття запахів. За даними ВООЗ, близько 30% нових чи реконструйованих будівель можуть провокувати названі симптоми. Розвиток синдрому «хворої будівлі», ймовірно, обумовлений комбінованим та спільним впливом хімічних, фізичних (температура, вологість) та біологічних (бактерії, невідомі віруси та ін.) факторів.

 

Причиною синдрому «хворої будівлі» найчастіше стають недостатня природна та штучна вентиляція, будівельні матеріали, меблі, нерегулярне та неправильне прибирання приміщень. Ще одним із прикладів захворювань, етіологія яких не пов`язана з чітким співвідношенням причина-наслідок, є так званий синдром множинної хімічної чутливості (MCS). Це екологічне захворювання з хронічними полісистемними та полісимптоматичними розладами, викликаними факторами навколишнього середовища малої інтенсивності. При цьому захворюванні порушені процеси адаптації організму до дії різноманітних факторів на фоні спадкової чи набутої підвищеної індивідуальної чутливості до хімічних речовин. Синдром множинної хімічної чутливості провокують різноманітні хімічні сполуки, що наявні у об`єктах навколишнього середовища у концентраціях, набагато нижчих ГДК для всього населення у цілому.

 

Найбільш надійним діагностичним критерієм синдрому множинної хімічної чутливості є повне зникнення усіх симптомів захворювання після усунення вплипу потенційно шкідливих факторів протягом 3-5 днів (наприклад, при зміні місця роботи чи проживання). Повторне потрапляння пацієнта у небезпечне для нього середовише викликає нове загострення симптоматики. Захворювання часто розвивається у осіб, що перенесли у минулому гострі впливи органічних розчинників, пестицидів, подразнюючих речовин. У зв`язку з важкістю діагностики синдрому множинної хімічної чутливості (особливо на ранніх його стадіях) цим хворим не рідко ставлять діагноз «неврастенія» або «психосоматичне захворювання». Правильна диференційна діагностика синдрому множинної хімічної чутливості можлива лише при ретельному та цілеспрямованому зборі анамнезу з акцентом на хімічні впливи, що були у минулому, використання комплексу чутливих нейропсихологічних, фізіологічних, біохімічних, гормональних, імунологічних досліджень, біомаркерів експозиції та ефекту , зокрема визначення вмісту у біосубстратах шкідливих органічних речовин та важких металів

 

Хімічний склад повітряного середовища житлових і громадських будівель визначається складом атмосферного повітря і специфічних забруднювачів. Це газоподібні продукти життєдіяльності людини : діоксид вуглецю, аміак і амонійні сполуки, сірководень, індол, скатол, леткі жирні кислоти і т.д., токсичні речовини, виділювані в повітря з полімерних будівельних й оздоблювальних матеріалів :фенол, формальдегід, трибутил-фосфат і т.д та забруднювачі, пов’язані з господарсько-побутовим процесом :спалювання газу, прання, приготування їжі. «Домашнє» повітря, за оцінками експертів, у 9 разів токсичніше і в 5 разів брудніше зовнішнього. За добу людина «поглинає» до 3 мільярдів порошинок. Ці несприятливі фактори значно погіршують здоров’я
В повітрі закритих сучасних будівель виявляється до 300 летких хімічних сполук, а також цвілеві гриби ,кліщі.

 

Крім усього перерахованого, на людину в приміщенні впливають електромагнітні поля, випромінювання побутової техніки ( комп’ютери, мікрохвильові печ)і, радіонукліди з будівельних матеріалі На сьогоднішній день значно збільшилися обсяги полімерів, використовуваних для будівництва , ремонту та оздоблення існуючих приміщень. Шкідливими компонентами повітря офісів і квартир є формальдегід і фенол.

 

Концентрація першого в будинках залежить від насиченості приміщень полімерами :новими меблями з ДСП, виробленими на основі карбамідних і фенолформальдегідних смол. Ще однією речовиною в списку забруднювачів повітря є стирол, який виділяється з теплоізоляційних виробів і деяких вологостійких шпалер. Лінолеум, лаки, фарби, клей, розчинники є джерелами бензолу, ксилолу, толуолу. Найчастіше виникає «синдром хворого будинку» , де використовується багато пластикових елементів: вікна, підвісні стелі, панелі ПВХ, лінолеум, килими зі штучного ворсу, ламінат, утеплювачі, ізоляційні матеріали, зокрема в новобудах та нещодавно відремонтованих квартирах. Небезпечна також підвищена вологість в приміщеннях, яка сприяє розвитку цвілевих грибів та є сприятливим середовищем для більшості шкідливих мікроорганізмів. Виявилося, що відхилення параметрів мікроклімату в гіршу сторону спостерігається при досягненні будівлею з цегляними стінами тридцятирічного віку. Установка пластикових вікон дозволяє знизити тепловтрати і підвищити шумоізоляцію, але геть «вимикає» мікровентиляцію. Це призводить до підвищення вологості і, як наслідок, утворенню цвілі. Безумовно, є моделі вікон, передбачають газообмін, але більшість споживачів ставлять «що дешевше». Недорогий пластик не тільки порушує вентиляцію, але і додатково виділяє шкідливі хімічні компоненти.

 

Очистити квартиру від шкідливих виділень можна провітрюванням, застосовуванням найменш токсичних предметів побутової хімії ,використанням безпечних оздоблювальних матеріалів і т.д.

 

Стан повітряного середовища в приміщенні визначається ступенем комунального благоустрою, санітарним станом приміщення, ефективністю вентиляції, щільністю заселення і т.д. об’ємом вентиляції і величиною повітряного куба на одну людину.

 

Інформація: лікар відділення організації досліджень ЛМВ ДУ «Львівський Обласний Лаболаторний Центр МОЗ України» Грицюк Світлана Олександрівна
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Календар подій

Квітень

13.2021


AEC v1.0.4

- Засідання міської ради

- Засідання виконкому

- Інші події


Стратегія міста

Інвестору