м.Винники,вул.Галицька,20 Наша геолокація

т. 032 2295440, vynnyky_vykonkom@ukr.net

20.10.2019

Рута Вітер (Юлія Пігель): поетеса, художниця, дизайнер, науковець

Рута Вітер – псевдонім, який обрала Юлія Пігель (8 листопада 1981 року, м. Винники – 14 вересня 2008 року, м. Львів).

 

Поетеса, художниця, дизайнер, фотомодель, фотомитець, науковиця, член Спілки письменників України середню освіту здобула в СЗШ № 47 міста Винники.  Закінчила навчання в 1998 році.

 

У 1990 році розпочала освоювати малювання в художній Школі імені Олекси Новаківського. Це була підготовка до навчання в цій школі. Успішно склала іспити з живопису та рисунку  й вступила в художній заклад. Провчилася рік (1991-1992 рр.). Але перед родиною постав вибір – звичайна школа біля дому чи художня у Львові, куди далеко добиратися. Зваживши за і проти, Юля стала школяркою у Винниках.

 

Мама Юлі – Ольга Григор – і сама бачила, й враховувала думки педагогів про те, що дівчинка має талант. Коли після року навчання на підготовці Школи Новаківського жінка прийшла забирати малюнки донечки, виявилося, що їх нема. Вчитель пояснила, що роботи Юлі знаходяться на виставці дитячих малюнків у Мюнхені, бо вразили надзвичайним відчуттям кольору. І хоча дівчинку не мали змоги возити на навчання до Львова, але розвивали її талант – Юля займалася живописом приватно.

 

Вищу освіту отримала в Львівській національній академії мистецтв (1998-2004). Протягом 2004-2007 років навчалася в аспірантурі при кафедрі моделювання костюму (2004-2007). Успішно захистила  наукову працю на кафедрі «Історії та теорії мистецтва» Львівської академії мистецтв на здобуття вченого ступеня «кандидат мистецтвознавства».

 

У школі Юля проявила себе і як поет. «Я не бачила Юліних віршів, – розповіла мама Ольга Григор. – Коли її не стало, випадково знайшла зошит у клітинку, де були записані її дитячі вірші. Вони опубліковані в літературно-художньому виданні «Рута Вітер». Перші поезії написані 1996 року, але вона їх не показувала».

 

На другому курсі Юля наважилася поділитися своїми віршами з іншими на сторінках газети «Винниківський Вісник», на шпальтах якого в рубриці «Проба пера» опублікували дві її поезії (грудень 1999 р.). А також подала анотацію для того, щоб показати бачення себе і світу. «Кожен крок – це експеримент, – написала Рута Вітер. – Щодня я знищую себе безмежною кількістю запитань, мільйонами думок і опиняюся в магічній пастці власного «я», частинку якого залишаю в малюнках, моделях одягу, віршах».

 

За місяць до публікації віршів Юля перемогла в першому конкурсі краси «Чарівна винниківчанка-1999», яке започаткувала директор КЦ «Дозвілля» Тетяна Патер.

 

У 2007 році в інтерв’ю «Винниківському Віснику» (16 липня, № 11, стаття «Створює вбрання в українському стилі») Юля Пігель розповіла, що саме на цьому конкурсі відбувся її дебют як дизайнера – дівчина представила колекцію одягу «Мрійниця», яку згодом доповнила. Винниківчанка зазначила, що обожнює українські речі, часто носить  коралі, вишиванки. Мабуть, тому й більшість її колекцій створені за мотивами українського вбрання.

 

Перемогла в конкурсі «Студент року-2001» в номінації «студент-митець».

 

Авторка колекцій одягу: «Мрійниця» (2000), «Світло і тінь» (2001), «Поезія кохання» (2001), «Твій сон біжить по колу» (2003), «Жила-була лялька» (2004), реконструйованих костюмів Соломії Крушельницької: костюм Єлени (1999) і костюм мадам Батерфляй (2000).

 

У 2000 р. Юля заснувала поетичну студію «18:00» у Львівській національній академії мистецтв та протягом майже п’ яти років (до 2004 р.) її очолювала.

 

Київ, 2004 – взяла участь у Міжнародній виставці живопису «Львівський Осінній Салон «Високий замок”» (2000-2002 рр.).

 

Рута Вітер виборола перше місце на Всеукраїнській студентській олімпіаді з естетики (м. Київ, 2004).

 

У 2005 р. Була учасницею художнього пленеру в Польщі (Plener Malarski. Solina. Polska, 2005).

 

Співавторка виставки львівських фотомитців «Театр одного Вітру» (Львів, 2002). Авторка виставки малярства «Це тільки мить цвітіння?» (Познань, Польща, 2005).

 

Авторка трьох збірок поезії «Кожен колір кохання» (2000), «Повернутися іншою» (2005), виставки фототіней «Ангел Жінка Птаха Жінка» (Львів, 2008).

 

Авторка наукової монографії «Сценічний костюм львівських театрів кінця XX — поч. XXI століття. Художні особливості та пошуки образності» (Львів, 2008), чотирнадцяти наукових публікацій.

 

У липні 2008 року Юлія Пігель отримала листа від декана Відділу Малярства  Академії образотворчих мистецтв у Кракові Романа Вацяка, у якому він повідомив про надання Юлії стипендії в програмі «Gaude Polonia» для навчання в їхньому закладі в 2008/09 навчальному році. Саме у вересні 2008 року, який став останнім у житті Юлії, вона готувалася до цієї поїздки і вже з 1 жовтня мала приступити до стажування у Кракові.

 

У Познані 21-30 листопада 2008 р. відбувалися Дні Східнослов’янської культури «MiMoKи-2008». На цей захід також була запрошена Рута Вітер. У програмі заходу було передбачено експозицію її малярських робіт протягом 23-30 листопада у приміщенні Міського музею «Арсенал» разом із низкою українських і білоруських митців. Трагічна загибель завадила Руті Вітер взяти особисто участь у даній експозиції та представити свої нові живописні полотна, тому на виставці були показані лише декілька робіт малярки попередніх років, які вже були на той час і до сьогодні залишаються у Познані.

 

Творчість Рути Вітер живе після смерті дівчини. І багато праці в те, щоб здобутки Юлі побачило якомога більше людей, вклала її мама. У 2009 році вийшла збірка поезій Рути Вітер  «Туга за степами» (посмертно).

 

У 2009 році письменниця Віра Вовк переклала на португальську мову твори сучасних українських поетів і видала в Бразилії антологію «Лоза». Книга присвячена Руті Вітер, містить поезії дівчини на португальській мові.

 

15 січня 2010 року у Львівському палаці мистецтв було відкрито виставку живописних полотен Рути Вітер, а також графіки та особистих фотографій.

 

28 березня 2011 року в приміщенні глядацького залу Центру культури та дозвілля Львівського національного університету ім. І.Франка відбулася традиційна зустріч «Разом» –  творчий вечір «Театр життя», на якому звучали вірші Юлі в оригінальному авторському записі, її поезії декламувала  студентка факультету культури та мистецтв ЛНУ ім. І.Франка Катерина Трачук, яка була одягнута в костюми, розроблені та пошиті Рутою Вітер.

 

У 2013 р. львівським видавництвом «Свічадо» за підтримки Святоуспенської унівської лаври було видано книгу «Михайло Пигель (Схимонах Мар’ян). Спогади та документи». Авторкою ідеї цього видання, його натхненницею, ініціаторкою була Юлія Пігель.  Презентація книги відбулася 10 січня 2014 р. у  Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові.

 

На слова Рути Вітер створено пісні, які виконала талановита Львівська співачка Оксана Муха «Серце глибше усіх океанів…» (автор музики: Оксана Муха), «Степом» (автор музики: Дмитро Кацал), трилогію «Рута Вітер» написав  скрипаль-віртуоз Олександр Божик.

 

У 2016 році влада Винник зарахувала Руту Вітер до видатних постатей міста.

 

У 2017 році вийшло друком літературно-художнє видання «Рута Вітер» (упорядник Ольга Григор), в яке увійшли всі друковані та неопубліковані поетично-художні твори Рути Вітер.

 

А наступного року (2018) Ольга Григор упорядкувала і видала науково-художнє видання «Рута Вітер. Музи розправлені крила».

 

9 лютого 2017 року у Винниківській санаторній школі-інтернаті відбувся вечір пам’яті винниківчанки, поетеси, дизайнера, художниці, фотомоделі, науковця і водночас філософа Юлії Пігель.

 

У березні 2019 відбулося відкриття виставка «Театр одного актора» і презентація книги «Рута Вітер» в Галереї сценографії у Львові, а у квітні 2019 – у бібліотеці для дорослих міста Винники.

 

2019 р. – Рута Вітер (Юлія Пігель) нагороджена міжнародною відзнакою –дипломом лауреата Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша (посмертно) за симфонічну творчість, яка «українізує космос».

 

На першому пленарному засіданні 15-ої сесії Винниківської міської ради VIІ-скликання 16 травня 2019 р. прийнято рішення назвати вулицю Винник іменем Рути Вітер.

 

Лариса Кубська

 

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Календар подій

Квітень

14.2021


AEC v1.0.4

- Засідання міської ради

- Засідання виконкому

- Інші події


Стратегія міста

Інвестору