м.Винники,вул.Галицька,20 Наша геолокація

т. 032 2295440, vynnyky_vykonkom@ukr.net

Пам’ятка щодо профілактики захворювань на вірусний гепатит А

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, викликане найдрібнішими живими частинками – вірусами, що протікає з симптомами загальної інтоксикації та з переважним ураженням травного тракту, особливо печінки. Ним хворіє тільки людина.

Вірус гепатиту А виділяється до навколишнього середовища з фекаліями, здатний тривало зберігатися у воді (3-10 місяців), ґрунті, в екскрементах (до 1 місяця) та на предметах господарського побуту. Більшість випадків захворювання на гепатит А припадає на осінню та зимову пору.

Найчастіше на гепатит А хворіють діти дошкільного або шкільного віку. Інфікування може відбуватися такими шляхами:

– водним (при вживанні води, зараженої вірусом гепатиту А) – саме цей шлях найчастіше призводить до виникнення спалахів захворювання;

– харчовим (немиті овочі та фрукти, або якщо їх помили зараженою водою);

– контактно-побутовим (через предмети побуту, брудні руки при недотриманні правил особистої гігієни).

При вірусному гепатиті А хворий найнебезпечніший для оточуючих в кінці інкубаційного періоду (який триває від 6 до 50 днів) та на початку розпалу захворювання, коли відбувається масивне виділення вірусу від хворого з фекаліями.

Хвороба починається з підвищення температури тіла до 38-39°С, слабкості, болю голови, через 3-6 діб з’являється нудота, блювання, тяжкість в правому підребер’ї. В цей час є темна сеча та світлий кал, з’являється жовтяниця.  Протягом 2-3 тижнів жовтяниця зникає. Період видужування триває до 6 місяців.

Хвороба може перебігати і без появи жовтяниці. Хворі з безжовтяничними та субклінічними формами гепатиту А  є основним джерелом збудника.

Щоб запобігти зараженню вірусом гепатиту А, рекомендується :

– мити руки після туалету і вуличних прогулянок, а також перед їжею;

– не вживати воду з відкритих водоймищ, пити тільки очищену воду;

– не купувати та не вживати в їжу продукти сумнівної якості;

– овочі та фрукти ретельно мити перед вживанням кип’яченою водою;

– не купатися у відкритих водоймах з невідомим джерелом води.

Щоб попередити розповсюдження вірусного гепатиту А, під час лікування пацієнта амбулаторно слід :

– ізолювати хворого в окрему кімнату;

– хворий повинен користуватися індивідуальним посудом, рушником, суворо дотримуватись правил особистої гігієни;

– дотримуватись правил видалення та знезараження нечистот;

– приміщення з хворим часто провітрювати і здійснювати щоденне вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів.

25.2020