11.01.2016

У музеї відкрили виставку, що ознайомлює з унікальним народними декоративними розписами

2016.01.11

Винниківчани підзарядилися позитивною енергетикою і святковим настроєм під час відкриття виставки декоративного мистецтва, яку презентували в Історико-краєзнавчому музеї.

Представили свої роботи – самчиківський розпис, що є перлиною українського декоративного розпису, – майстри з Хмельниччини.

На відкритті виставки виступили фундатор розпису, член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України Олександр Пажимський, який, до речі, має родину у Винниках; міський голова Винник Володимир Квурт; член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Михайло Юзвук; директор Історико-краєзнавчого музею Ігор Тимець.

Відомо, що в 50-х роках ХХ століття подільські хати були замальовані дивовижними рослинними орнаментами, які виступали в якості оберегів. Але поступово настінні візерунки почали зникати. І лише в 60-х роках минулого століття самчиківські художники відродили народні традиції, започаткувавши Самчиківську школу, яка продовжила традиції настінного розпису Поділля.

Пріоритет у розписах відведений рослинним мотивам (барвінок, мак, горицвіт, соняхи, колосочки, калина, дзвоники) і елементам тваринного світу (коні, гуси, голуби та інші птахи). В композиціях майстри застосовують стилізовані елементи. Найбільш розвинутим орнаментальним мотивом розписів є образ світового дерева.

Роботи майстрів самчиківського розпису вражають щирістю, оптимізмом, яскравістю, безпосередністю. Народний декоративний розпис є одним із найцікавіших видів народного мистецтва України. І часточка цією культури буде доступною для винниківчан до лютого.

Лариса КУБСЬКА

21.2017