29.09.2017

Самочинне будівництво – порушення вимог законодавства

хата

Винниківська міськрада нагадує мешканцям про необхідність дотримання норм Законодавства в будівельно-архітектурній частині.

Статтею Цивільного кодексу України наведено поняття самочинного будівництва, відповідно до якого житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Тобто, будівництво вважається самочинним при наявності хоча б однієї з наступних підстав:

— відсутність документа щодо відведення саме цієї земельної ділянки під будівництво;
— відсутність документа на право виконувати будівельні роботи;
— відсутність затвердженого проекту;— наявність істотних порушень будівельних норм і правил.

Відповідно до положень цивільного законодавства, власник нерухомого майна має право розпоряджатися цим майном тільки після проведення державної реєстрації його права на це майно.

Якщо ви будуєте житловий будинок або іншу капітальну споруду і у наявності вищенаведені підстави, то ваше будівництво буде визнано самочинним і ваше право власності на нього буде неможливо зареєструвати, що потягне за собою ряд негативних факторів.

У цьому випадку ви не зможете ввести об’єкт в експлуатацію, а відповідно до ст.39 Закону України «Про містобудівну діяльність», використання (експлуатація) побудованого, але не введеного у експлуатацію будинку заборонено.

Ви не зможете зареєструвати своє право власності на даний об’єкт та отримати правовстановлюючі документи на нього, бо особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Без наявності правовстановлюючих документів ви не зможете цей об’єкт продати, подарувати, передати у спадок тощо, бо фактично об’єкт є, а юридично його не існує.

Якщо земельна ділянка, на якій розміщено самочинне будівництво, не належить Вам на праві власності, то її власник (у даному випадку територіальна громада) має право у судовому порядку вимагати знесення самочинного будівництва за ваш рахунок.

До 22.12.2011 року діяла ст.97 Кодексу про адміністративні порушення, відповідно до якої на осіб, які вчинили самочинне будівництво, накладався штраф у розмірі від 85,00 грн. до 170,00 грн.

На даний час ця норма вже не діє, а штраф накладається на підставі ст.96 «Порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва» Кодексу про адміністративні порушення. Відповідно до даної норми, порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти (170,00 грн.) до п’ятдесяти (850,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За не отримання визначених законодавством документів передбачено штрафи у ще більшому розмірі.

Право визначати, що є самочинним будівництвом, а що ні, законом надано двом організаціям: Бюро технічної інвентаризації (БТІ) та Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК).

Перелік об’єктів, які не є самочинним будівництвом, наведено у п.3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Міністерства будівництва від 24.05.2001 р. №127.

Для садибних, дачних та садових будинків НЕ вважається самочинним будівництвом:

— зведення на земельній ділянці тимчасових будинків (без фундаменту) та споруд,
— влаштування або закриття дверних (віконних) прорізів у внутрішніх некапітальних стінах,
— збільшення або зменшення житлової або допоміжної площі за рахунок демонтажу або влаштування перегородок (без порушення капітальних несучих стін, несучих конструкцій, опор, балок), комор, утеплення та оздоблення стін;
— індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, побудовані до 5 серпня 1992 р.

Слід зазначити, що будинки і споруди, побудовані до 05.08.1992 року раніше, теж вважались самочинним будівництвом і їх узаконення було досить складною процедурою за відсутності чітко визначеного законодавством механізму. Хоча до 05.08.1992 р. законодавство не вимагало приймати в експлуатацію побудовані приватні будинки та споруди, довести зараз цю тезу компетентним організаціям було дуже важно, бо існувало дві протилежні думки щодо вводу в експлуатацію самочинного будівництва, побудованого до 1992 року.

На даний час ця проблема вирішена.

15.04.2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо особливостей державної реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року», який на даний час вже є діючим.

Вищевказаним Законом введено спрощену процедуру оформлення права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року.

За цією процедурою зазначені об’єкти нерухомості не будуть прийматися в експлуатацію та не буде проводитися технічна інвентаризація, а оформлення прав на них буде відбуватися тільки на підставі:

— поданої заяви;

— виписки з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом міської ради (у разі, якщо такий орган не створений, —головою) або відповідною архівною установою;
— рішення відповідної міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Правовстановлюючий документ на ці об’єкти, а саме: свідоцтва про право власності, видається на ім’я особи, за якою закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних міських рад.

18.2017