25.01.2016

Каліфорнійський або свинячий грип повернувся в Україну

0172

Як і в попередні роки, в Україні циркулює декілька штампів грипу, зокрема, й каліфорнійського, або, як його ще називають, свинячого.

Вірусологічною лабораторією ДУ«ЛОЛЦДСЕСУ» виявлено циркуляцію грипу А (Каліфорнійського), грипу В, парагрипу, аденовірусів, риновірусів. За останній тиждень по місту Львову відмічається ріст захворілих дітей на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції серед вікових груп 3-6 років (на 13% та 7-14 років ( на 53%). Зареєстрований один летальний випадок у Львові від грипу А.

До групи ризику належать пацієнти з надмірною масою тіла, хворі на цукровий діабет, серцево-судинні захворюваннями, бронхіальну астму, з хронічними захворюваннями, особливо легень, вагітні жінки і навіть ті, хто тривалий час приймає ацетилсаліцилову кислоту через кардіологічні розлади, люди старші 65 років. Також існують професійні групи ризику – медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту – усі, хто працює в багатолюдних місцях.

На відміну від гострих респіраторних вірусних інфекціях, грип завжди починається раптово та бурхливо. На тлі гарного самопочуття швидко підвищується температура тіла до 38-39 С, з’являється головний біль, біль у м’язах, очних яблуках, рясне потовиділення. На 2-3 добу приєднується сухий кашель задишка, закладеність носа, незначний нежить. Ускладнення при грипі пов’язані з дією самого вірусу і розвиваються в перші кілька днів від початку захворювання. Найбільш небезпечні з них: пневмонії, міокардити, серозні менінгіти і ряд інших. Водночас, при зараженні іншими штамами вірусу зазвичай спостерігаються так звані вторинні бактеріальні інфекції: пневмонія, риніт, синусит, гайморит, трахеїт, бронхіт, отит тощо.

При звичайному ГРВІ лихоманка та озноб поступаються іншим симптомам, таким як нежить, чхання, біль в горлі. Температура тіла буває вищою 38,5 С. Якщо з’явились перші симптоми грипу необхідно звернутись до сімейного лікаря. Категорично заборонено займатись самолікуванням, оскільки неможливо передбачити перебіг захворювання.
Заразитися вірусом грипу можна від іншої хворої людини повітряно-краплинним та повітряно-пиловим шляхом під час розмови, кашлю, чхання, при тісному контакті, тобто знаходженні на відстані близько 2-х метрів. Тримайтесь від таких людей подалі!

Окрім того, слід уникати великого скупчення людей, а якщо це неможливо – часто провітрювати приміщення, бо підхопити вірус можна тільки при його певній концентрації, а провітрювання її зменшує. З цієї ж причини носити марлеві пов’язки на вулиці абсолютно не потрібно, бо там заразитися вірусом неможливо. А от у приміщенні її слід надівати, але не здоровим, а хворим людям, щоб запобігти зараженню інших. Не слід також торкатися очей, носа або рота немитими руками. Мити руки треба чим частіше, тим краще. Корисні також полоскання носа і рота водою з додаванням солі (найкраще морської солі) після повернення з вулиці або використання оксолінової мазі виходячи на вулицю.

Повноцінне харчування з споживанням продуктів, які містять у собі багато вітаміну С (шипшина, цитрусові, квашена капуста, заморожені ягоди у вигляді морсів або додавання їх в каші і т.д.), чай з імбирем, а також вживаючи в їжу хрону, цибулі, часнику, які містять багато фітонцидів, відпочинок на свіжому повітрі, повноцінний сон, мінімум стресів, більше фізичних навантажень, дотримання особистої гігієни – це елементарні правила, які дозволять захистити себе і сім’ю від вірусів грипу!
А ще пам’ятайте, що кожна викурена цигарка забирає з організму 10-20 мг аскорбінової кислоти, яка нам потрібна для міцного імунітету!

Лікар-епідеміолог Львівського міського
відділу Державної установи «Львівського
обласного лабораторного центру
Державної санепідслужби України»