22.05.2016

До 155 річниці перепоховання Тараса Шевченка – про перший скульптурний пам’ятник Кобзареві у Винниках

DSC_0823 (1)

22 травня 2016 року — 155 річниця перепоховання Тараса Шевченка.

У день смерті Тараса Шевченка його друзі художник Григорій Честахівський, брати-літератори Михайло та Олександр Лазаревські вирішили відповідно до волі поета поховати його в Україні, адже про це він просив у «Заповіті». І передсмертними словами 47-річного Тараса були: «До Канева…»

Перший в Україні скульптурний пам’ятник Тарасові Шевченку був відкритий у Винниках 28 вересня 1913 року.

У 1913 році пам’ятник встановили там з ініціативи товариства «Просвіта». Проект робив відомий галицький архітектор Олександр Лушпинський.

Скульптурну композицію виконали з білого каменю-пісковика: погруддя на високому постаменті, два бічні фестони обрамлені в півколі.

До сьогоднішніх днів цей пам’ятник не достояв, бо його поруйнували вже через 5 років після встановлення — у 1919 році.

Зі слів директора Історико-краєзнавчого музею у Винниках Ігоря Тимця, щойно через шість років, а саме у 1925 році, громада Винник зуміла отримати дозвіл на встановлення ще одного пам’ятника Кобзареві.

Нове погруддя виготовив скульптор Андрій Коверко.

Цікаво, що і перше і теперішнє погруддя практично ідентичні, але Шевченко, спроектований Лушпинським був у шапці, а нинішній — без.

Зазначимо, що у наші дні за пам’ятником доглядає товариство “Просвіта”. Біля споруди повсякчас квіти, а у Шевченківські дні, що у березні, тут відбуваються урочистості у яких беруть участь безліч винниківчан та гостей міста — від малого до великого.

За метеріалами: http://zbruc.eu

Share on Facebook13Share on Google+0Tweet about this on Twitter